خانه بوتیمار با بیش از یک دهه تجربه در گردشگری بومی از سال 89 دارای مجوز بهره براداری از سازمان میراث فرهنگی اصفهان می باشد

 

به نام خدا

خانه بوتیمار غم خارک شاد کامی شما

مهمان نوازی رسم ما ایرانیان است.

خانه بوتیـمار فعالیـت خود را در زمـینه گردشگـری بومی، از سـال 1382 آغاز کرده و در سال 1389 پـروانه بهره بـرداری با عـنوان اقامتگاه بومی از سازمان میراث فرهنگی اخذ نموده است.

هنگام مرمت این خانه، پرنده ای به نام بوتیـمار در مسیر مهاجرت خود در اثر خستگی سقوط کرده و مدتی مهمان این خانـه شد... و به هـمین دلیل خانه بوتیـمار به این نام، نام گـذاری شده است؛

خانه بوتیـمار غم خارَک شـاد کامی شما، بر گرفـته از تعبیر و معنی نام این پرنده ی ماهی خوار است؛ که اشاره و تأ کید بر گردشگری بومی و سلامت دارد.

             

+

             

... معماری وچیدمان بومی در این اقامتگاه رعایت شده.  

... اغـلب مواد اولیه خوراکی، در خود محل تهیه شده و بـومی میباشد. غذاها همگی به صورت خـانگی پخته شده و ترکیبی از غـذاهای بومی روستای قهی و بعضی شهرهای دیگر است.

... گاه میزبانان و گردانندگان خانه بوتیمار، از پوشاک بومی استفاده میکنند.

... رخت خواب مـهمانان، سنتی و بومی میباشد به گونه ای که، تشکها از پنبه بومی، محصول کشـاورزان روستا تهـیه گردیده است... .

... از نیروی انسانی بومی استفاده میکند.

... گشت و گذار بومی، همراه با آموزش برخی فنون بومی، با عنوان : گشت و کار یا آموزآباد برگذار می نماید.

... نظر به تأکید خانه بوتیمار، بر سلامت مهمانان خواهش می شود، از استعمال هر گونه دخانیات در این خانه پرهیز شود.

... با توجه به قـوانین و احترام به فـرهنگ بومی خواهش می شود مهمانان عـزیز در محیط های عمومی خانه و در رفـت و آمد های بیرون از پوشش مناسب استفاده نمایند.

             

-

             

... فعلاٌن زباله در این اقامتگاه، تفکیک نمی شود.

... محل تخلیه آب فاضلاب این اقامتگاه با اصول زیست محیطی مغایرت دارد.

             

خانه بوتیـمار معـروف به خانه ی حاج سید جواد تاج زاد، در مرکز بافت تاریخی روستای قهی با قدمت 350 سال و سبک قاجاری، در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و دارای عناصر معماری بومی

کویر همچون؛ حیـاط مرکزی، ایـوان، بالاخانه، هشتی،... و 1400 متر مربع، که شامل 3 حیاط مستقل در همسایگی یکدیگر و 14 اتاق با ظرفیت های 3 الی 5 نفر می باشد.

خوشه سار بوم گردی
خوشه سار بوم گردی خوشه سار بوم گردی
خوشه سار بوم گردی

 ما به خانه بازگشته ایم و اهل سرزمین خود شده ایم، زیرا که آرامش در بازگشت به خانه است و می خواهیم تا این حس غریب را منتقل کنیم. سالهاست، که به ارزش زیستن سازگار پی برده ایم، تجربه کرده ایم و همدیگر را یافته ایم. گرایش به طبیعت، ساده زیستن و ارج نهادن به میراث های بومی ارزش های زندگی سازگار را به ما آموخت.

 

Skip Navigation Links. Skip Navigation Links.